Tereza Šafářová. Ondřej Kubů. Tato jména si dobře zapamatujte. Jsou to jména dvou úžasných mladých lidí, kteří milují požární sport a kteří jsou ochotni mu obětovat mnohé – svůj volný čas či své pohodlí. A já jsem moc rád, že jejich oběť byla ve středu pátého července 2017 přetvořena ve sladké plody sportovního úspěchu. Ano, tito dva mladí lidé zvítězili ve svém okresu i ve svém kraji a získali tak možnost reprezentovat na vrcholné akci, na Mistrovství republiky hry Plamen a dorostu pro rok 2017, které se tentokrát konalo na atletickém stadionu ve Zlíně. Terezka v kategorii mladších dorostenek, Ondra v kategorii mladších dorostenců. Jsem moc rád, že jsem alespoň druhý den dorosteneckého mistrovství mohl být s nimi, že jsem je mohl povzbudit na cestě k vytouženým metám nejvyšším.

Ale byl jsem jen pouhým hostem, veškerá sláva a veškeré úspěchy patřily dvěma mladým nadějným sportovcům. A že těch úspěchů bylo. Ondra obsadil v disciplíně 100m s překážkami nádherné třetí místo, v disciplíně dvojboje pak nenašel přemožitele a stal se mistrem České republiky. Nebýt jedné smolné chybičky v testu, stál by na bedně i při vyhlášení celkových výsledků. Ale myslím, že dvě medaile, z toho jedna mistrovská, jsou nádherným výsledkem. Terezka získala stříbro v disciplíně 100m s překážkami a ve dvojboji byla třetí. A protože zde byly testy bez chyby, Terezka se stala v kategorii mladších dorostenek první vicemistryní České republiky. Nádherná reprezentace svého kraje, svého okresu, svého sboru, ale především sebe sama. Oba ukázali, že patří ve své kategorii do absolutní české špičky a že se mohou směle měřit s kýmkoliv. Sladká odměna za dlouhá léta dřiny a odříkání. Já jim za jejich skvělé výkony mohu jen poděkovat – Terezko, Ondro, moc vám děkuji za úžasnou reprezentaci OSH Praha – západ, děkuji také vašim vedoucím, trenérům a rodičům, protože vím, že i oni mají nemalý díl na tom, že jste ve Zlíně nemohli pobrat ceny, kolik jich bylo. Budu vám i nadále držet palce a věřím, že tyto medaile nejsou vaším posledním úspěchem v požárním sportu.

Ale Mistrovství ČR nebylo jen o našem okresu. Bylo o přibližně třech stovkách mladých lidí ze všech koutů naší krásné země. Tito mladí lidé, stejně zapálení do požárního sportu jako Terezka a Ondra, přijeli, aby zabojovali o mety nejvyšší. Některým se to povedlo lépe, jiným hůře, takový holt sport bývá. Ale myslím, že si všichni užili skvělou atmosféru nádherně připravené akce – za tu patří obrovský dík pořadatelům z OSH Zlín, KSH Zlínského kraje, dále pak rozhodčím, zdravotníkům, no zkrátka každému, kdo přiložil svou ruku k dílu. Výsledek byl ohromující a zanechal množství pozitivních emocí nejen v duších mladých závodnic a závodníků, ale také v duších nás, postarších strejdů, kteří tu naši mládež sledovali.

Pro mě osobně to byla nádherná příležitost potkat se naživo s lidmi, se kterými jsem v kontaktu jen prostřednictvím sociálních sítí, pozdravit se, podat si ruku, popřát si vzájemně mnoho úspěchů. Díky, jsem rád, že jsem se s vámi všemi mohl setkat. Byla to také příležitost potkat také zcela nové přátele – tak například setkání s Vendulkou Muzikovou z vedlejšího okresu Praha – východ patřilo mezi pozitivní okamžiky vrcholné sportovní akce. A když jsme se pak čirou náhodou sešli na cestě domů na benzinové pumpě, neváhala a věnovala nám dvě fanouškovská trika. Děkujeme a moc si toho vážíme. A proč tohle píšu? Protože hasičina je krásná tím, že nezná hranice. Sbory, okresy, dokonce i kraje jsou potřeba pro administrativní členění a pro pořádek. Ale ta skutečná hasičina to nevnímá nijak závazně – a to se na MČR ve Zlíně projevilo zcela jasně. Bylo krásné pozorovat přátelství mezi závodníky i funkcionáři bez ohledu na to, kam oficiálně patří. Tohle je na našem požárním sportu to krásné, toho si moc važme a tohle si dále udržujme.

Závěrem mohu jen konstatovat, že jsem moc rád, že jsem se mohl zúčastnit této akce, že jsem mohl podpořit závodníky z našeho okresu, že jsem se mohl potkat se starými přáteli a poznat nové přátele a že jsem mohl být u toho, když byly k vidění tak úchvatné sportovní výkony. A slibuji, že udělám vše pro to, aby naši mladí sportovci mohli i nadále provozovat sport, který milují...

S úctou

Josef Myslín

 

Zlín