Zdravím kolegy hasiče z našeho okresu Praha – západ. Ve dnech 24. a 25. června tohoto roku se konalo v krásném městě Kolíně Krajské kolo mužů a žen v požárním sportu. Po dosažených výsledcích v Okresním kole jsme reprezentovali náš okres ženy i muži z SDH Zahořany.

Celá dvacetičlenná výprava se přesunula již v pátek navečer, abychom v sobotu nemuseli brzo vstávat. Po příjezdu do Kolína jsme se ubytovali asi 150 m od stadiónu na ubytovně a hned jsme vyrazili na obhlídku stadiónu, kde budeme závodit o nejlepší umístění. Večer jsme si zpříjemnili posezením v malé hospůdce, abychom probrali taktiku.

Sobotní ráno je tady. Celý team vstává kolem šesté ráno. Proběhne každodenní rutina (modlení, čištění zubů, umýt uši atd. J). První k prezenci jdou muži, dostanou pásky na zapisování disciplín , startovní čísla a jdeme se rozběhat na 100 m překážek . Přesně v 9:00 proběhne slavnostní nástup všech družstev . Většině při zvucích státní hymny naskočí husí kůže. Po té proběhne proslov organizačních pracovníků soutěže, rozhodčích a vzácných hostů .

Nástup máme za sebou, děvčata odcházejí na prezenci a kluci odstartují první disciplínu 100 m překážek. Jakub, Petr, Adam, Karel, Jenda a Dominik zapisují časy a můžeme být spokojeni – časy máme J. Ihned po chlapcích nastupují na disciplínu ženy. Je vidět, že naše holky jsou dobře připravené, neboť padají krásné časy. Velkou oslavou teamu je, když Štěpánka Kšánová dá v druhém pokuse čas 19,96 s. Kačka Dufková do součtu se Zuzkou Vandasovou přihodí dvacítkové časy a hned se nám součet sníží.  Karolína, Sára a Bára doplní pěknými časy na hodnotě 21 vteřin. Pro nás umístění v první pětce Středočeského kraje znamená velký úspěch. Muži po stovkách jedenáctí a ženy 5. místo.

K obědu máme rýži s omáčkou a kuřecím masem. Jídlo nám velmi chutná. Jelikož máme na stadiónu starostu OSH Pepu Myslína, který nám dělá fanklub, tak mu ještě věnujeme jeden poukaz na jídlo, protože víme, že si rád přidá, ale hlavně, aby měl sílu fandit dál.

Štafety přišly na řadu okolo 16. hodiny. První na řadu přijde áčková štafeta žen.  Pro zásah cizí osoby dostává krásná štafeta 69,91 neplatný pokus.  Zásah cizí osoby znamenal roztěkaný čin trenéra Péti Kšány, který postavil hadice Káje na III. úseku, když ji jedna spadla. Bylo odpískáno a verdikt byl jasný. Jelikož tento článek píše sám trenér, tak se chci ještě jednou holkám omluvit. Samozřejmě jsme si to vyříkali hned na místě a je to za námi. Druhá štafeta žen věděla, že nesmí chybovat, a tak dívky zohlednily provedení štafety a pokus byl platný s časem 77,50. Dobře, není to žádná „hitparáda“, ale poslední nejsme. Kluci postavili jednu silnou štafetu.  Mladý Jakub Kurz si obstojně poradil s domečkem, ostatní úseky v pořádku a čas 69,12 s. Po štafetách kluci 11. místo a holky 9. místo.

Po štafetách opouštíme stadion a odcházíme se připravit na večerní program, který si pro nás připravil kulturní referent našeho organizačního štábu Jaroslav Vacek. Čekala nás prohlídka města Kolína, již nám Jarda doplnil o zajímavosti z historie města Kolína. Uchvátila nás krásná místní radnice a náměstí. Výklad jsme zakončili v restauraci Budvarka, kde jsme požili pár iontových nápojů.

Neděle byla ve znamení požárních útoků.  Nejprve byli na řadě muži. Oba dva pokusy byly pěkné, trošku delší nástřiky, ale časy tam jsou. U holek se nás trošku držela ta sobotní smůla.  První útok byl krásně rozběhnutý a výsledný čas 33 s by byl dobrým časem se zlepšit ve druhém pokusu, ale pak přišla černá můra naší košařky Terky Plavcové – košík nikde.  Se slzami v očích ho loví na dně kádě. Ještě je druhý pokus, ale melancholická nálada se nese v teamu žen.  Ani oběd ve formě řízku s bramborem náladu nezvedl. Druhý pokus byl slibně rozběhnutý, ale stříkačka netlačí. Časomíra se zastavuje na hodnotě 40 s a nějaké drobné.  Disciplínu zakončujeme slzami, protože celoroční dřina je za námi s výsledkem, s kterým jsme ani za mák nebyli spokojeni.

Celkové výsledky na sebe dlouho nenechají čekat. Muži obsazují 12. místo a ženy končí na místě osmém.

Do slavnostního nástupu zbývá pár minut a my u stanu rekapitulujeme. Máme se z čeho opět ponaučit, neboť to byly dobré zkušenosti, které dále využijeme. Ujistili jsme se, že tady naše cesta nekončí a budeme makat dál.

Slavnostní vyhlášení proběhlo tradičně s předáním ocenění nejlepších výsledků. Muži i ženy dostali skleněné plakety na památku do svých sborů. Krajské kolo mužů a žen pro rok 2017 ukončil krajský starosta pan Lacina.

Věřím, že náš sbor ostudu okresu neudělal, a slibuji, že se budeme i nadále zlepšovat ve svých výkonech, abychom mohli i nadále pokračovat v reprezentaci okresu Praha – západ. Pro nás to byla již druhá krajská soutěž v řadě. Pokusíme se probojovat i do Kladna v roce 2018, ale to nejdříve budeme muset svést „ boj“ s hasiči našeho okresu.

Doufám, že jsem čtenáře tohoto článku moc nenudil.

Petr Kšána ml., velitel SDH Zahořany

Krajské kolo v požárním sportu Kolín 2017